top of page

Валютні обмеження для фізичних осіб

30.08.2023

У день початку збройної агресії Росії проти України, 24 лютого 2022 року, Національний банк України (НБУ) прийняв Постанову № 18 («Постанова») для забезпечення надійного та стабільного функціонування фінансової системи країни є воєнний час.

Постанова (з урахуванням змін) встановлює, серед іншого, обмеження операцій фізичних осіб з національною та іноземною валютою, а також операції за їх банківськими рахунками. Резюме основних обмежень, які стосуються фізичних осіб:

  • Готівкові кошти можна зняти з гривневих рахунків в сумі до 100 000 грн. на добу (на території України) та до 12 500 грн., в еквіваленті, на кожні 7 календарних днів (за межами України). Ліміт не поширюється на зняття в Україні заробітної плати, соціальних виплат, а також у філіях, відділеннях банків, місцезнаходженням яких є територіальні громади, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі – «Небезпечні Території»)[1]. Обмеження на зняття за кордоном не поширюються на працівників апаратів військових аташе та апаратів представників Міністерства оборони України при закордонних дипломатичних установах України («Військові працівники»).
     

  • Готівкові кошти з рахунків у іноземній валюті можна зняти в сумі до 100 000 грн. на добу (як на території України, так і за кордоном). Ліміт не поширюється на зняття коштів в Україні будь-яким клієнтом у філіях/відділеннях банків, які розташовані на Небезпечних Територіях. Обмеження щодо зняття готівкової валюти за кордоном не поширюються на Військових працівників.
     

  • Продати іноземну валюту можна банку у готівковій та безготівковій формі, а також небанківським установам та Укрпошті – готівкою.
     

  • Купівля валютних цінностей:

    • 14 квітня 2022 року НБУ дозволив банкам продавати населенню надлишок іноземної валюти в готівковій формі, який вони отримують від валюто-обмінних операцій.

    • Фізичні особи можуть придбати безготівкову іноземну валюту в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 200 000 гривень на календарний місяць, для розміщення в цьому банку депозиту на строк не менше трьох календарних місяців без права дострокового розірвання договору. Така придбана валюта може зараховуватися на вкладний (депозитний) рахунок без попереднього зарахування на поточний рахунок фізичної особи.

    • Також фізичні особи можуть придбати безготівкові долари США за гривні, розміщенні на поточному рахунку, за офіційним курсом НБУ на момент придбання з подальшим розміщенням придбаної валюти на депозит. Його строк має бути не менше ніж 6 календарних місяців без права поповнення вкладу (депозиту) та дострокового розірвання договору. Відмінність полягає в тому, що Після закінчення строку, депозит разом з нарахованими процентами підлягає поверненню в гривні за офіційним курсом НБУ на момент повернення, тобто цей інструмент є механізмом захисту від коливань курсу та інфляції.

    • Фізичні особи можуть придбавати безготівкову іноземну валюту в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 50 000 гривень на календарний місяць в одному банку без підтвердження підстав чи зобов’язань для проведення такої операції за курсом, установленим банком на дату здійснення операції. Така придбана валюта зараховується на поточний рахунок фізичної особи.

    • Банківські метали (з фізичною поставкою) також можна придбати у філіях, відділеннях банків, (з певними обмеженнями). Крім цього можна придбати іноземну валюту для здійснення операцій, дозволених Постановою (див. нижче).
       

  • Транскордонні перекази з України заборонено. Серед винятків, які можуть бути актуальними для фізичних осіб, є платежі за імпорт товарів, визначних Постановою КМУ “Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту” № 153 від 24 лютого 2022 року (за умови, якщо поставка товарів за такими операціями здійснена/здійснюється після 23 лютого 2021 року), платежі за медичні послуги за кордоном, а також пов’язане з цим транспортування та репатріація (включаючи пов’язані виплати страховиків), оплата навчання за кордоном, платежі на користь певних міжнародних фінансових організацій.
     

  • Дозволено використання електронних платіжних засобів (наприклад, карток та токенів) за кордоном для оплати товарів, робіт та послуг на суму в еквіваленті до 100 000 гривень на календарний місяць з гривневих рахунків, та без обмежень – з рахунків у іноземній валюті. НБУ надав банкам право не застосовувати такі обмеження до волонтерів у випадку купівлі певних категорій товарів за умови, що (і) операції за рахунком волонтера є типовими для цієї фізичної особи та обсяг операцій, що здійснювалися за рахунком/рахунками волонтера, перевищував 100 000 гривень на календарний місяць до 21 липня 2022 року; (іі) подання до банку листа від державного органу/військової частини щодо співпраці з волонтером та замовлення товарів (продукції) відповідного призначення, якщо сума такої операції/операцій на календарний місяць в еквіваленті перевищує 400 000 гривень, (ііі) надання орієнтовної вартості (розрахунку) товару (продукції) та строків виконання замовлення; (iv) інформування волонтером банку щодо збору коштів для здійснення розрахунків. Наявність у банку інформації з відкритих джерел щодо недобросовісної практики діяльності волонтера може бути підставою для відмови банку надалі проводити такі операції в обсязі, що перевищує вказану суму.
     

  • Дозволені платежі на підставі окремого дозволу НБУ.
     

  • p2p-перекази між фізичними особами, за валютними картками, обмежено еквівалентом 100 000 грн. на місяць, а за гривневими картками – заборонено (з 5 жовтня 2022 року). Квазіготівкові операції (купівля криптовалюти, поповнення електронного гаманця/брокерських/форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків/перекази на користь букмекерських компаній, купівля подарункових сертифікатів тощо) можуть здійснюватися з межах такого самого ліміту, але лише з використанням коштів, наявних на валютних рахунках.
     

  • Військовослужбовцями, які є нерезидентами, дозволено здійснювати переказ їх грошового забезпечення у сумі, що не перевищує в еквіваленті 400000 гривень на календарний місяць. Такі операції дозволяється здійснювати через банк, в якому відкрито рахунок для зарахування такого грошового забезпечення.
     

Про особливості платежів за договорами читайте в розділі Платежі за договорами.

 

Визначення курсу валют та банківських металів

  • З 03 жовтня 2023 року НБУ перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу.
    Відтепер, як і до 24 лютого 2022 року, офіційний курс буде визначатись на основі результатів торгових сесій на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно, як відбувалося впродовж
    понад 17 місяців (24 лютого 2022 – 02 жовтня 2023). Ціна банківських металів розраховується, виходячи з крос-курсу до долару США. Курс купівлі та продажу іноземної валюти банки визначатимуть самостійно.
     

  • Важливо відзначити, що цей режим не є незворотним поверненням до плаваючого курсоутворення, більше з тим, зі слів голови НБУ Андрія Пишного, незворотне повернення наразі не розглядається; натомість, важливим було досягти структурного маяку за меморандумом, який Уряд України подав для участі в програмі МВФ. Оскільки НБУ і раніше здійснював інтервенції у валютні торги, то, на наш погляд, не йдеться про принципову відмінність механізму в жовтні 2023 року та періоду, скажімо, жовтня 2020 року.

 

Обмеження, пов'язані з країнами-агресорами

В Україні не приймаються картки/токени (електронні платіжні засоби), емітовані учасниками міжнародних карткових платіжних систем, що здійснюють свою діяльність на території Росії та Білорусі, і з таких карток/токенів не зараховуються кошти на рахунки резидентів [2].

 

Операції з криптовалютами

Операції, пов’язані з купівлею та продажем криптовалюти, можливі у межах встановлених НБУ лімітів.

Робота відділень банків

Також НБУ розпорядився, щоб комерційні банки здійснювали діяльність своїх відділень і поповнювали готівку в банкоматах у звичайному режимі. Безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень. До обсягу готівкової іноземної валюти, який банки можуть запропонувати фізичним особам, включатиметься весь обсяг придбаної банками із 13 квітня 2022 року безготівкової валюти, а не половина від нього як було становлено до 5 вересня 2022 року.

Щодо інших обмежень, зокрема, тих, що поширюються на юридичних осіб, дивіться відповідь на питання у розділі Валютні обмеження для бізнесу.

1
Див. Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 року «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 29 червня 2022 року»

 

2

За повідомленнями НБУ, низка міжнародних платіжних систем, таких як Visa, Mastercard, American Express, JCB та PayPal, уже висловили свою принципову позицію на підтримку Україні та публічно оголосили про припинення співпраці з банками в РФ.

Anchor 1
note
Krasovskyi.png

Партнер, практика банківського і фінансового права 

KV_08110-removebg-preview_edited.png

Партнер, практика банківського і фінансового права 

bottom of page