Платежі за договорами
29.03.2022
З 24 лютого 2022 року в умовах воєнного стану банківська система працює в особливому режимі.
Розрахунки в межах України
· Безготівкові розрахунки. Обмеження на використання стандартних рахунків відсутні. За інформацією НБУ, система електронних платежів (СЕП) працює у звичайному режимі. Банки України підключені до СЕП та здійснюють платежі клієнтів у штатному режимі та без перебоїв.
· Електронні гроші. Банки-емітенти електронних грошей призупинили здійснення випуску електронних грошей, поповнення електронних гаманців електронними грошима та розповсюдження електронних грошей. Операції quasi cash (поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо) та P2P-перекази обмежено загальним лімітом у 100 000 грн (у еквіваленті) на місяць.
· Готівка. Наявні обмеження на зняття готівки: 100 000 грн в день (не враховуючи виплати заробітної плати та соціальних виплат) або еквівалент до 100 000 грн в іноземній валюті.
Обмеження не поширюються на рахунки підприємств, що забезпечують виконання мобілізаційних планів та у відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації Росією (йдеться, ймовірно, про території з найбільш інтенсивними бойовими діями).
Проте чимало відділень банків не працювало і, відповідно, не підкріплювало готівкою цивільні правочини. Натомість, роздрібні магазини, які мають термінали для розрахунку картками, можуть видавати готівку за її наявності в касі.
Зовнішньоекономічні операції та інші перекази в іноземній валюті заморожено.
Виняток (досить широкий) становлять:
· Операції на виконання мобілізаційних та інших заходів;
· Імпортні операції резидентів з купівлі товарів критичного імпорту, перелік яких затверджений Постановою КМ України № 153 від 24 лютого 2022 року (з подальшими доповненнями). Ідеться, зокрема, про предмети тактичного захисту, медикаменти, медичні прилади та пристрої, напівпровідники, паливо та енергоносії, більшість груп продуктів харчування та складових, вироби з паперу, засоби захисту рослин та насіннєвий матеріал, електрогенераторні установки, хімічні луги та кислоти, швацький матеріал з бавовняні та штапелю, товари сільськогосподарського призначення, сировину для виробництва товарів легкої промисловості тощо;
· За спеціальним дозволом НБУ з подання КМ України.
Зазначені розрахунки здійснюються банками за суттєво спрощеною процедурою валютного нагляду та без обмежень.
Розрахунки за правочинами із державою-агресором
Заборонено будь-які розрахунки:
· з використанням російських чи білоруських рублів;
· з використанням карток, випущених на території Російської Федерації чи Республіки Білорусь чи переказів за допомогою систем, що мають серед учасників осіб із зазначених держав;
· на виконання зобов'язань перед особами, які зареєстровані чи постійно проживають в РФ чи в РБ;
на виконання зобов'язань перед суб’єктом господарювання, підконтрольних чи у бенефіціарній власності осіб з РФ чи РБ.
Ігор Красовський
Партнер, практика банківського і фінансового права
Олег Загнітко
Партнер, практика банківського і фінансового права