top of page

Податки

10.03.2022

 

07 березня 2022 року набули чинності два життєво важливі закони, які регулюють зобов’язання платників податків щодо податків та звітності протягом дії воєнного стану в Україні: 

1. Закон України № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (Закон 1) 

 

Згідно із Законом 1 до Податкового кодексу України (ПКУ) було внесено такі ключові зміни: 

(a) Платники податку звільняються від будь-якої відповідальності, передбаченої ПКУ, зокрема у разі порушення вимог щодо сплати податків, подання податкових декларацій/інших податкових звітів, реєстрації податкових та акцизних накладних/ коригувань податкових/акцизних накладних. Такі невиконані податкові зобов’язання мають бути виконані протягом 3 місяців після закінчення воєнного стану в Україні. 

(b) Податкові перевірки не розпочинаються. Усі поточні розпочаті податкові перевірки зупиняються. 

 

(c) Платники податків, які безпосередньо беруть участь у військових діях, звільняються від будь-якої відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасне виконання своїх податкових зобов’язань, визначених у пункті «а» вище, у зв’язку з наслідками їх участі у воєнних діях. Такі податкові зобов’язання мають бути виконані протягом 1 місяця після закінчення зазначених наслідків. 

(d) Паливо або спирт етиловий може транспортуватися без реєстрації акцизної накладної за умови, що товарно-транспортна накладна містить всю інформацію, яка має бути зазначена у відповідній акцизній накладній. Акцизна накладна повинна бути зареєстрована протягом 3 місяців згідно з пунктом (а) або протягом 1 місяця згідно з пунктом (с), зазначених вище. 

(e) Безоплатна передача грошей, товарів, а також надання послуг на користь Збройних Сил України або підрозділів територіальної оборони не вважається постачанням товарів/послуг. Отже, до такихтакі операціїй не застосовується оподатковуються ПДВ. 

(f) Кошти, засоби захисту солдатів, ліки, медичне обладнання, продукти харчування, а також інші товари, роботи, послуги відповідно до переліку, що визначається Кабінетом Міністрів України, які безоплатно передаються Збройним Силам України, а також іншим правоохоронним органам, не збільшують фінансовий результат, що оподатковується податком на прибуток підприємств платників податку, які передають/надають/виконують такі товари/послуги/роботи. 

(g) Компенсація за паливо, використане для транспортних послуг, наданих фізичними особами на користь Збройних Сил України або підрозділів територіальної оборони, звільняється від податку на прибуток доходи таких фізичних осіб. 

(h) Виробництво та імпорт електронних сигарет під класифікаційним кодом 2402 20 90 20 може здійснюватися з використанням акцизних марок для іноземних або вітчизняних електронних сигарет як взаємозамінних за умови, що ставка акцизного податку є однаковою. 

(i) Перебіг усіх строків, зазначених в податковому та іншому законодавстві для платників податків та податкових органів, зупиняється. 

(j) Усі прострочені або неоплачені під час воєнного стану ліцензії на (i) виробництво/обіг спирту, алкоголю, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет, (ii) виробництво, зберігання, роздрібну та оптову торгівлю паливом, а також для місцья виробництва, зберігання, роздрібної та оптової торгівлі паливом вважаються чинними в періодпротягом дії воєнного стану. Продовження ліцензій, а також оплата за них мають бути здійснені протягом 30 днів після закінчення воєнного стану. 

(k) Під час воєнного стану скасовуються камеральні/документальні податкові перевірки, пов’язані з відшкодуванням ПДВ. 

(l) Соціально значущі продукти харчування, ліки та медичні засоби, ціни на які встановлюються Кабінетом Міністрів України, під час дії воєнного стану звільняються від ввізного мита. 

(m) Платники податків звільняються від будь-яких зобов’язань, визначених Законом України «Про використання касових апаратів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг під час дії воєнного стану». 

2. Закон України № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (Закон 2) 

Відповідно до Закону 2 було прийнято такі ключові положення: 

(a) Усі фізичні особи, приватні підприємці, юридичні особи можуть подавати звітні, фінансові, бухгалтерські документи, аудиторські звіти або будь-які інші документи відповідно до чинного законодавства (якщо такі документи не подавались під час воєнного стану) протягом 3 місяців після закінчення воєнного стану в Україні. 

 

(b) Під час воєнного стану або протягом 3 місяців після його закінчення фізичних/юридичних осіб, визначених у пункті (а) вище, не може бути притягнуто до адміністративної чи кримінальної відповідальності. 

 

(c) Якщо фізичні особи не мають фізичної можливості подати документи, зазначені в пункті (а) вище, у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях, такі особи не несуть адміністративної/кримінальної відповідальності та повинні подати звітність або інші необхідні документи протягом 1 місяця після закінчення зазначених наслідків. 

(d) Під час воєнного стану не здійснюються перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітних документів. 

Крім цього, 07 березня 2022 року Уряд України оголосив про додаткові заходи щодо звільнення від відповідальності під час воєнного стану та протягом 1 року після його закінчення, а саме: 

• приватні підприємці, які є платниками єдиного податку (групи 1, 2), звільняються від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) у повному обсязі; 

• приватні підприємці та юридичні особи, які є платниками єдиного податку (група 3), звільняються від сплати ЄСВ за своїх працівників, призваних до Збройних Сил України та інших підрозділів оборони; 

• платники податку на землю та орендної плати звільняються від сплати таких платежів за землю, де тривають воєнні дії. 

Відповідний законопроєкт за посиланням.

Вікторія Фоменко 

Партнер, керівник практики податкового та митного права 

Рисунок1-removebg-preview (1).png
bottom of page