top of page

Податкова реформа на час воєнного стану 

22.03.2022

 

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-IX від 15.03.2022 («Закон про Податковий Режим Воєнного Стану»).

Закон про Податковий Режим Воєнного Стану набрав чинності 17.03.2022 і зокрема передбачає зменшення податкового та адміністративного тягаря для бізнесу, підприємців та фізичних осіб. В той же час закон дозволяє деякі види перевірок та вносить зміни до порядку адміністрування податків.

 

Основні зміни включають наступне:

Спрощена система оподаткування

На період з 1.04.2022 до завершення воєнного або надзвичайного стану:

1. Платниками єдиного податку ІІІ групи можуть бути ФОП та юридичні особи (крім діяльності у сфері азартних ігор та страхування), у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 млрд грн (близько 300 млн євро). Такі платники податку звільняються від сплати податку на прибуток, натомість сплачують єдиний податок за ставкою 2% з доходу. До таких осіб не застосовується обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах. Такі платники податку подають податкову декларацію за податковий (звітний) квартал із зазначенням суми помісячного доходу. Платники податку ІІІ групи щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок єдиного податку за підсумками попереднього календарного місяця. Такі платники податку звільняються від нарахування, сплати та подачі звітності з ПДВ.

2. ФОП І – ІІ груп можуть не сплачувати єдиний податок. В такому випадку декларація за відповідний період не заповнюється.

 

Податок на додану вартість

На період дії воєнного або надзвичайного стану:

Не є постачанням товарів та послуг (крім випадків, коли такі операції оподатковуються за ставкою 0%) (1) передача товарів та послуг ЗСУ та іншим утворенням, що утримуються за рахунок державного бюджету, для потреб оборони; а також (2) операцій з ввезення та постачання товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 статті 1 Закону України «Про оборонні закупівлі».

До операцій зазначених в п.3 вище, а також до знищених у зв'язку з обставинами непереборної сили товарів не застосовується компенсаторний ПДВ за п. 198.5 Податкового кодексу України («ПКУ»).

На період дії воєнного стану платники ПДВ, які придбавають товари/послуги в ПДВ операціях у звітному періоді мають право включати ПДВ кредит в сумі ПДВ, сплаченого у вартості таких товарів/послуг, на підставі наявних первинних (розрахункових) документів, якщо відповідна податкова накладна та розрахунок коригування не зареєстровані постачальниками. В такому випадку, протягом 6 місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники податку зобов’язані забезпечити реєстрацію всіх податкових накладних та розрахунків коригування.

Єдиний соціальний внесок

З 1.03.2022 до спливу 12 місяців з моменту завершення воєнного чи надзвичайного стану (1) ФОП, (2) особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність та (3) члени фермерських господарств мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.

Протягом дії мобілізації платники єдиного податку ІІ – ІІІ груп мають право не сплачувати ЄСВ за мобілізованих до ЗСУ працівників.

Протягом дії воєнного, надзвичайного стану та 3 місяців за їх завершенням штрафні санкції передбачені ч. 11 ст. 25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не застосовуються, а також не нараховується пеня.

Встановлюється мораторій на проведення документальних перевірок щодо ЄСВ.

Нерухомість

З 1.03.2022 по 31.12 року, наступного за завершенням воєнного або надзвичайного стану не нараховується та не сплачується плата за землю на територіях, визначених Кабінетом Міністрів України.

За 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії та інших територіях. Перелік таких територій визначається Кабінетом Міністрів України.

За 2022 податковий (звітний) рік, не нараховується та не сплачується екологічний податок за об’єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії. Перелік таких територій визначається Кабінетом Міністрів України.

 

Благодійність

Не оподатковуються доходи фізичних осіб (1) переселенців та (2) учасників бойових дій у формі благодійної допомоги з джерел, визначених у Законі про Податковий Режим Воєнного Стану.

За результатом 2022 року сума пожертв фізичних осіб неприбутковим організаціям може бути врахована як податкова знижка в межах 16% від суми оподатковуваного доходу за звітний період.

Протягом 2022 року не включаються в розрахунок фінансового показника для реєстрації платником ПДВ операції громадських об’єднань або благодійних організацій, звільнені від ПДВ за п. 197.1.15 ПКУ.

Протягом дії воєнного або надзвичайного стану допомога на користь ЗСУ та медичних установ не є порушенням вимог до діяльності неприбуткових організацій незалежно від видів благодійної діяльності, зазначених в установчих документах такої організації.

Обмеження на віднесення до витрат благодійної допомоги в розмірі до 4% від прибутку не застосовується до благодійної допомоги на користь ЗСУ та на спецрахунок НБУ.

Адміністрування податків

Скасовано мораторій на фактичні перевірки. Фактичні перевірки тепер можуть перевіряти забезпечення можливості здійснення розрахунків з використанням електронних платіжних засобів. Також дозволяються камеральні перевірки декларацій або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

На період дії воєнного чи надзвичайного стану зупинено перебіг строків ПКУ та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на Державну Податкову Службу України. Це означає, що строки буде подовжено на строк дії воєнного чи надзвичайного стану.

Санкції за порушення вимог закону щодо застосування РРО не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.

Рисунок1-removebg-preview (1).png

Вікторія Фоменко 

Партнер, керівник практики податкового та митного права 

bottom of page