top of page

Робота з органами влади (отримання документів, пов'язаних з військовою службою, актів цивільного стану тощо) 

11.07.2022

 

Згідно з Указом Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію» місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ЦКСП) доручено, зокрема, організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, на збірні пункти та у військові частини. Усім військовозобов'язаним наказано з’явитися у терміни та за адресами, які вказані в їх мобілізаційних розпорядженнях, персональних повістках або розпорядженнях (наказах) територіального ЦКСП, а при собі мати документи та особисті речі, вказані у мобілізаційних розпорядженнях та персональних повістках. З документів потрібно мати: 

  • Паспорт та інші документи які посвідчують особу; 

  • Свідоцтво про шлюб; 

  • Довідку про відсутність судимості; 

  • Довідку від нарколога та психолога; 

  • Комплект документів про проходження медичної комісії. 

 

Що як у військовозобов’язаного відсутні всі вказані документи, наприклад, немає довідки про несудимість або довідок про стан здоров’я? Відсутність повного комплекту документів не є перешкодою. На практиці єдиними необхідними документами є військовий квиток, обліковопослужна картка, мобілізаційне розпорядження та документи, які посвідчують особу (тобто паспорт та ідентифікаційний код) (див., наприклад, тут). Відповідним положенням про діяльність ЦКСП передбачено, що ЦКСП можуть самостійно звертатися за відомостями стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості, а також сприяти організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників. 

 

Що стосується свідоцтва про шлюб, то у разі, якщо військовозобов’язаний перебуває у зареєстрованому шлюбі, рекомендуємо надати хоча б його копію. Факт перебування у шлюбі матиме значення, наприклад, для матеріального забезпечення військовослужбовця та пільг, що надаються його подружжю (див. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). 

Міністерство юстиції України повідомило, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану у період дії в Україні воєнного стану працюють у штатному режимі, крім міст/районів, де такої можливості немає у зв'язку з веденням активних бойових дій.  

Більшість послуг можна отримати екстериторіально та у прискореному форматі. Зокрема: 

  • Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника: 

  • народження – незалежно від місця народження новонародженої дитини чи проживання її батьків. Державна реєстрація народження дитини можлива на підставі медичного свідоцтва про народження (форма №103/о) або у разі неможливості її оформлення – довідки довільної форми без проставляння печатки, виписана медичним працівником. У другому випадку довідка повинна містити такі відомості:

1) найменування надавача медичних послуг;

2) прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) медичного працівника;

3) прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) жінки, яка народила дитину;

4) дату народження (число, місяць, рік) та стать новонародженого;

5) назва населеного пункту в якому видана довідка;

6) місце народження дитини (за інформацією, що надається жінкою, яка народила дитину, у разі коли місце видачі довідки не збігається із фактичним місцем народження);

7) підпис медичного працівника;

8) дата видачі довідки.

  • смерті – незалежно від місця смерті чи проживання померлої особи (принцип екстериторіальності).  У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану.

 

Окрім того, на час дії воєнного стану державна реєстрація смерті проводиться в день звернення заявника будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документу про смерть встановленої форми, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою.

Про факт державної реєстрації смерті реєстратор видає заявнику, який звернувся за реєстрацією смерті, свідоцтво про державну реєстрацію смерті на підставі актового запису цивільного стану, складеного в електронному вигляді та на паперовому носії, у повній відповідності до нього, а також витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

  • 7 березня 2022 року Кабінет Міністрів України затвердив Постанову № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану», якою спрощено укладення шлюбів з військовослужбовцями. Так, шлюб із військовослужбовцем (або прирівняною до них особою, наприклад, поліцейським) може бути оформлений за відсутності нареченого/нареченої чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими. Шлюб можна зареєструвати у день подання відповідної заяви.  

  • Водночас внесення змін до актових записів цивільного стану виключно за місцем зберігання першого примірника відповідного актового запису, а повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану - за місцем зберігання відповідного актового запису. 

  • Витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян не видаються у зв'язку з тимчасовою відсутністю доступу до нього. Натомість, для підтвердження підстави запису відомостей про батька видається інформаційна довідка про державну реєстрацію народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України.  

  • Державне мито за державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв'язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, не справляється. 

  • Платні послуги тимчасово не надаються. 

 

Серед інших важливих нововведень можна також назвати запровадження Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Відповідний проект Закону про внесення змін до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» №7244 був прийнятий парламентом 14 квітня 2022 року. Закон передбачає функціонування реєстру таких осіб, уточнення їх правового статусу, обліку та розшуку, а також соціального захисту їх близьких родичів та членів сім’ї. 

Джерела:  

DSC_0133-removebg-preview_edited.png

Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, трудового права, комплаєнсу 

bottom of page