top of page

Територіальна підсудність в

умовах воєнного стану

18.01.2023

 

Процесуальне законодавство не зазнало змін у цій частині і закріплені процесуальними кодексами правила територіальної підсудності залишаються чинними. Водночас, в результаті збройної агресії Російської Федерації деякі суди фактично опинились на окупованих територіях або під постійними обстрілами і небезпекою для суддів, працівників та відвідувачів суду, деякі будівлі суду значно пошкоджено або знищено. Це унеможливлює здійснення правосуддя у таких судах. 

 

Законом від 03.03.2022 № 2112-IX "Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо зміни підсудності судів" передбачено, що у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, робота суду може бути припинена з одночасним визначенням іншого суду, який буде здійснювати правосуддя на території суду, що припинив діяльність та який найбільш територіально наближений до суду, роботу якого припинено, або до іншого визначеного суду, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, а у разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя своїх повноважень – за розпорядженням Голови Верховного Суду. 

 

На сайті Верховного Суду від початку березня почали з'являтися розпорядження про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану. Наприклад:  

 

 

Для уникнення непорозумінь при поданні позовних заяв під час воєнного стану рекомендуємо перевіряти актуальну підсудність справ на сайті Верховного Суду, а також на сайті відповідного місцевого суду у розділі Новини. 

GD1_3264_1__2_-removebg-preview.png

Олександр Оніщенко 

Партнер, керівник практики вирішення судових спорів

bottom of page