top of page

Законопроєкт про запровадження особливого режиму оподаткування для окремих платників єдиного податку SMART-ФОП зареєстровано у Верховній Раді України

12.12.2022

 

24 листопада 2022 року у Верховній Раді України (ВРУ) було зареєстровано законопроєкт № 8226 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо особливого режиму оподаткування окремих платників третьої групи єдиного податку» (Законопроєкт).

Суб’єктами, які підпадатимуть під дію положень відповідного закону у випадку прийняття Законопроєкту, будуть фізичні особи-підприємці – платники третьої групи єдиного податку (ФОПи), які:

  • не використовують працю найманих осіб (наразі згідно з чинними положеннями Податкового кодексу України (ПКУ) кількість осіб, які можуть перебувати у трудових відносинах з ФОПами, не обмежується), та

  • у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (для 2022 року відповідна сума становить 7 585 500 гривень, для 2023 року – 7 818 900 гривень).
     

Метою Законопроєкту, як вбачається із пояснювальної записки, є спрощення механізму виконання вищезазначеними ФОПами податкових обов’язків, пов’язаних зі сплатою ними єдиного податку. Як зазначив один з ініціаторів Законопроєкту народний депутат Ярослав Железняк, цільовою аудиторією є спеціалісти IT-галузі, маркетологи, консультанти, бухгалтери, зареєстровані в якості фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку.

Законопроєкт передбачає наступні зміни для ФОПів, які підпадатимуть під дію положень Законопроєкту:

 

Порядок здійснення розрахунків

  • ФОПи здійснюватимуть розрахунки виключно в грошовій безготівковій формі.
     

Дохід платника єдиного податку

  • Доходом ФОПа буде обсяг коштів, зарахованих на спеціальний підприємницький рахунок ФОПа у банку.
     

Ставка єдиного податку

  • 5% доходу (ставка передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку).
     

Порядок та строки нарахування та сплати єдиного податку
 

  • Протягом місяця з дня реєстрації платником єдиного податку, ФОП повинен відкрити спеціальний підприємницький рахунок в банку (якщо рахунок не відкрито протягом зазначеного часу, до ФОПа застосовуються загальні правила оподаткування єдиним податком, застосовні до інших платників третьої групи єдиного податку). Спеціальний підприємницький рахунок можна відкрити лише в одному банку. Про відкриття або закриття рахунку банк повідомляє контролюючий орган, в якому обліковується ФОП. У випадку закриття рахунку контролюючий орган приймає рішення про переведення ФОПа на єдиний податок третьої групи за загальними правилами.

  • ФОП повинен подати до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси заяву про обрання банку, в якому відкрито спеціальний підприємницький рахунок ФОПа, податковим агентом ФОПа. Порядок подання і форма заяви повинні бути затверджені Міністерством фінансів України.

  • Банк, в якому у ФОПа відкритий спеціальний підприємницький рахунок, є його податковим агентом, і зобов’язаний, під час зарахування коштів на зазначений рахунок ФОПа, утримувати єдиний податок із суми зарахування за рахунок таких коштів, та не пізніше наступних двох робочих днів перераховувати податок до бюджету.

  • Сплата податку здійснюється за місцем податкової адреси ФОПа.

  • Аналогічним чином здійснюється сплата єдиного податку, нарахованого за перевищення передбаченого ПКУ доходу ФОПа (1167 розмірів мінімальної заробітної плати).
     

Податкова звітність

  • На ФОПів не поширюються загальні правила щодо подання податкової декларації платника єдиного податку, застосовні до інших платників третьої групи єдиного податку.

  • Банк – податковий агент ФОПа повинен подавати до контролюючого органу у випадку зарахування коштів на рахунок ФОПа у банку податковий розрахунок сум надходжень платника третьої групи єдиного податку на рахунки у банках і сум утриманого з них податку, а також подавати інші відомості про оподаткування доходів платника податку згідно з ПКУ.

  • Податковий (звітний) період для банків – податкових агентів ФОПів становить календарний квартал.
     

Комунікація з контролюючими органами

  • Банк – податковий агент ФОПа на запит контролюючого органу надає йому інформацію щодо операцій за спеціальним підприємницьким рахунком ФОПа, а саме відомості на визначену дату або за визначений період часу про операції зарахування коштів на рахунок, призначення платежу, ідентифікаційні дані та номер рахунку контрагента.
     

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ)

  • ФОПи не є платниками ЄСВ. Відповідні обов’язки платника ЄСВ, передбачені законом, у тому числі з нарахування, обчислення і сплати ЄСВ, покладатимуться на банк – податковий агент ФОПа. Саме банк буде платником ЄСВ згідно з законом та братиметься на облік в якості платника ЄСВ.

  • ЄСВ нараховуватиметься у розмірі мінімального страхового внеску за кожну застраховану особу – платника єдиного податку (ФОПа).

  • Банк сплачуватиме ЄСВ за рахунок коштів, наявних на спеціальному підприємницькому рахунку ФОПа в банку. У випадку отримання від банку повідомлення про відсутність станом на перше число звітного місяця коштів, необхідних для сплати ЄСВ, на спеціальному підприємницькому рахунку ФОПа, контролюючий орган приймає рішення про переведення ФОПа на єдиний податок третьої групи за загальними правилами.

 

Таким чином, ФОПи повинні будуть лише зареєструватися платниками єдиного податку третьої групи з урахуванням вищезазначених нововведень, відкрити спеціальний підприємницький рахунок у банку, а також обрати цей же банк своїм податковим агентом. У подальшому виконання інших податкових обов’язків, зокрема з нарахування та сплати єдиного податку та ЄСВ, складання та подання податкової звітності, комунікації з контролюючими органами покладається на банк як на податкового агента ФОПа. ФОП же, за задумом ініціаторів Законопроєкту, надалі просто здійснюватиме господарську діяльність та отримуватиме дохід.

Більше того, зазначену систему планується також інтегрувати з платформою «ДІЯ», зокрема, в частині подання заяв на обрання вищезазначеного податкового режиму, а також відкриття спеціальних підприємницьких рахунків. Це, як зазначають законодавці, стане ще одним кроком на шляху до створення концепції цифрової держави.

 

Вікторія Фоменко 

Партнер, керівник практики податкового та митного права 

Рисунок1-removebg-preview (1).png
bottom of page