Сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України: нові зміни до податкового і митного законодавства
09.01.2023
3 січня 2023 року набрали чинності два нові закони [1], які мають сприяти відновленню енергетичної інфраструктури країни внаслідок ворожих обстрілів.
Пропонуємо огляд основних змін, які вони запроваджують.
1. Імпорт обладнання у сфері енергетики та звʼязку
Звільняється від оподаткування імпортними митом та ПДВ (у тому числі, при ввезенні у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) значний перелік товарів, які мають сприяти вирішенню енергетичної кризи та забезпеченню зв’язку, зокрема:
-
обладнання для відновлення електричної інфраструктури, генератори, електрогенераторні установки, двигуни, акумулятори, трансформатори, інвертори, комплектуючі або супутні товари до електрогенераторів, обладнання для очищення води тощо;
-
Starlink та деякі інші товари для забезпечення зв’язку [2].
Зазначені пільги будуть діяти на період воєнного стану, однак не пізніше ніж до 1 травня 2023 року.
2. Імпорт товарів як допомоги від Енергетичного Співтовариства
Звільняється від оподаткування імпортними митом та ПДВ широкий перелік товарів[3] (зокрема, електролічильники, проводи та інші матеріали, газові турбіни, двигуни та генератори електричні, електрогенераторні установки, трансформатори, перетворювачі, різноманітна апаратура, ізолятори, литі вироби з металу, спецодяг і взуття тощо), які безоплатно надаються Енергетичним Співтовариством як допомога на користь бізнесу. Для застосування звільнення суб’єкт господарювання повинен виконати наступні умови:
-
мати ліцензію на окремі види діяльності на ринку електричної енергії (виробництво, передача, розподіл електричної енергії);
-
товари повинні ввозитися на митну територію України для цілей відновлення та ремонту інфраструктури суб’єкта господарювання; і
-
отримати погодження у Мінпаливенерго.
Зазначені пільги будуть діяти на період воєнного стану, однак не пізніше ніж до 1 травня 2023 року.
3. Імпорт товарів громадськими об’єднаннями («ГО») / благодійними організаціями («БО») для потреб військових
Закони лібералізують ввезення товарів ГО / БО для їх подальшої безоплатної передачі ЗСУ, добровольчим формуванням територіальних громад, Нацгвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, МВС та іншим військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам.
ГО / БО можуть ввозити на територію України будь-які товари (окрім спиртовмісних та тютюновмісних) за наступними правилами:
-
ввезення товарів буде звільнятися від імпортних мита і ПДВ;
-
ввезення і реалізація окремих видів транспортних засобів будуть звільнені від акцизного податку;
-
митне оформлення товарів буде відбуватися першочергово і без справляння плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом;
-
декларування таких товарів може здійснюватися шляхом подання попередньої митної декларації, при цьому доставка та пред’явлення цих товарів митному органу не є обов’язковими.
Для застосування цих правил мають виконуватися наступні умови:
-
ГО / БО має бути зареєстрована в Реєстрі неприбуткових установ та організацій;
-
товари мають бути передані кінцевому отримувачу протягом 45 днів з дня завершення їх митного оформлення, а якщо відносно таких товарів здійснюється технічне обслуговування / ремонт на території України – не пізніше 90 календарних днів з дня завершення митного оформлення.
Зазначені пільги будуть діяти на період воєнного стану.
4. Послаблення вимог до користування електрогенераторами
Закон № 2836-ІХ послаблює низку вимог, які були раніше обов’язковими під час використання електрогенераторів.
-
Всі суб’єкти господарювання матимуть можливість зберігати до 2000 літрів пального на об’єкті, що забезпечений генератором, без будь-яких дозвільних документів, якщо таке пальне використовується для заправлення електрогенераторів. При цьому кількість об’єктів не обмежена.
-
Якщо суб’єкт господарювання хоче зберігати більше 2000 літрів пального для електрогенератора, то необхідно подати (безоплатно) до територіального органу податкової служби декларацію про провадження господарської діяльності із зберігання пального. Порушення цієї вимоги прирівнюється до зберігання пального без ліцензії із застосуванням штрафу у розмірі 500 000 грн.
-
Не визнаються акцизним складом:
(a) приміщення (територія), де загальна кількість ємностей для зберігання пального, яке використовується виключно для заправлення електрогенераторів, не перевищує 2000 літрів
(b) приміщення (територія), щодо якого виконуються вимоги, вказані в попередньому абзаці, і де зберігається або реалізується пальне в споживчій тарі ємністю до 5 л включно, якщо таке пальне отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
Це дозволить бізнесу не реєструватися платниками акцизного податку, якщо вказане пальне зберігається виключно для використання в електрогенераторі. -
Використання електрогенераторів дозволяється без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та без реєстрації платником і без сплати екологічного податку, крім випадків, коли генератор є невід’ємною частиною нерухомого майна, введеного в експлуатацію до 24 лютого 2022 року.
Вищезазначені правила будуть діяти на період воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення (скасування), за винятком правила про звільнення від отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яке діє на період воєнного стану, і протягом 6 місяців після місяця, в якому воєнний стан припинено (скасовано).
5. Зміни, що врегульовують відповідальність платника податків
Закон № 2836-ІХ вносить зміни до порядку застосування відповідальності за порушення податкового законодавства.
-
Уточнено критерії, за яких платники податків, які мали можливість своєчасно виконувати обов’язки після 24 лютого 2022, звільняються від фінансової відповідальності (зокрема, у частині строків реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування, подання звітності, сплати податків і зборів).
-
Для платників податку на прибуток передбачено звільнення від відповідальності за неподання або несвоєчасне подання річної фінансової звітності відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в разі дотримання таким платником податків окремих умов та з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення (скасування) воєнного стану.
6. Встановлюється строк розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування
Законом № 2836-ІХ відновлюються строки розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
-
Строк розгляду таких скарг становитиме 10 робочих днів з дня отримання скарги Державною податковою службою України.
-
Якщо у вказаний строк рішення за скаргою не надсилається платнику податків, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків.
7. Інші зміни
Закон № 2836-ІХ також вносить наступні зміни до податкового законодавства:
-
суми окремих кваліфікованих міжнародних премій, грантів, стипендій у сфері наукової, науково-технічної діяльності звільнено від податку на доходи фізичних осіб та військового збору;
-
звільнено від сплати акцизного податку операції з експорту виноматеріалів, що здійснюється первинними виробниками;
-
до переліку осіб, що можуть бути платниками єдиного податку 4 групи, додано первинних виробників виноматеріалів, які експортують відповідні виноматеріали; та
-
продовжено не пізніше як до 1 січня 2033 року звільнення від сплати земельного податку окремих суб’єктів космічної діяльності.
[1] Йдеться про Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної̈ інфраструктури України» («Закон № 2836-ІХ») та Закон «Про внесення зміни до розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України щодо сприяння відновленню енергетичної̈ інфраструктури України» («Закон № 2837-IX»)
[2] Повний перелік кодів товарів, що звільняються від імпортного ПДВ та мита, визначений у пункті 92-1 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України
[3] Повний перелік кодів що звільняються від імпортного ПДВ та мита, визначений у пункті 92-3 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України
Вікторія Фоменко
Партнер, керівник практики податкового та митного права