Останні зміни в оподаткуванні під час воєнного стану
16.01.2023
5 квітня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 № 2142-IX («Закон № 2142»).
Закон № 2142 передбачає зменшення податкового та адміністративного тягаря для бізнесу, підприємців та фізичних осіб. Основні зміни включають наступне.
Єдиний податок
Уточнено строк з якого платник податку вважається платником податку 3 групи на особливих умовах:
-
з 1 квітня 2022 року, якщо платник податків подав заяву про застосування особливих умов оподаткування до 1 квітня 2022 року;
-
з дня наступного за днем подачі заяви про застосування особливих умов оподаткування, якщо така заява подана після 1 квітня 2022 року; або
-
з дня державної реєстрації, якщо новостворений платник податку подав заяву про застосування особливих умов оподаткування протягом 10 днів з моменту державної реєстрації.
Після закінчення або скасування воєнного стану усі платники податків будуть автоматично переведені на систему оподаткування, яка ними використовувалася до переходу на спрощену систему на особливих умовах.
ПДВ
Уточнено правила сплати ПДВ для платників єдиного податку третьої групи, що обрали оподаткування ставкою у 2 відсотки. Такі платники податку на період до закінчення або скасування воєнного стану звільняються від обов’язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливі умови оподаткування, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.
При цьому, за товарами/послугами придбаними або виготовленими з податком на додану вартість до початку застосування особливої системи оподаткування, які використані або реалізовані платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливої системи оподаткування, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник податку на додану вартість зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником податку на додану вартість, нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання з ПДВ. При цьому, база оподаткування при нарахуванні «компенсуючих» податкових зобов’язань з ПДВ за необоротними активами визначається виходячи з балансової вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Імпорт / експорт товарів та транспорту
Законом № 2142 передбачено спрощення митних формальностей для полегшення та пришвидшення ввозу товарів на митну територію, зокрема Кабмін може визначити товари для яких буде передбачатися звільнення від подання дозвільних документів для ввезення.
Також Кабінету міністрів України надано право:
-
встановлювати перелік товарів на які не поширюється експортний контроль відповідно до Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання»;
-
встановлювати перелік товарів на які не поширюються дія заборон та обмежень щодо їх переміщення через митний кордон України, які встановлені Митним кодексом України; та
-
перелік товарів, щодо яких митними органами не здійснюються заходи зі сприяння захисту прав інтелектуальної власності, встановлені митним кодексом.
Окрім цього, на період дії воєнного, надзвичайного стану було скасовано необхідність перебування на обліку в митних органах нерезидентів як цього вимагає ст. 455 Митного кодексу України.
Екологічний податок та податок на нерухоме майно
Закон № 2142 передбачає звільнення платників податку від екологічного податку, якщо джерело забруднення або місцезнаходження відходів знаходиться на території на якій ведуться активні бойові дії, або на території, що тимчасово окупована.
Також передбачено звільнення від податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за об’єкти жилої нерухомості, що знаходяться на території активних бойових дій, тимчасово окуповані або стали непридатними для проживання у зв’язку з військовою агресією РФ за наступними правилами:
-
Якщо така житлова нерухомість знаходилася у власності фізичних осіб, то податок не нараховується та не сплачується за 2021-2022 звітні роки;
-
Якщо така житлова нерухомість знаходилася у власності юридичних осіб, то податок не нараховується та не сплачується за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Для власників нежитлової нерухомості (фізичних та юридичних осіб) також передбачено звільнення від обов’язку зі сплати податку: з 1 березня 2022 року по 31 грудня року в якому буде припинено воєнний стан.
Перелік територій де ведуться бойові та тимчасово окупованих територій, а також порядок визнання житлової нерухомості непридатною для проживання буде встановлюватися Кабінетом Міністрів України.
Адміністрування податків
Органи місцевого самоврядування можуть встановлювати місцеві податки та збори без дотримання усіх процедур державної регуляторної політики. Тобто, органам місцевого самоврядування не обов’язково проводити громадські слухання з питань встановлення податків, публікувати проект акту на обговорення, тощо.
До закінчення або скасування воєнного стану введено мораторій на перевірки дотримання вимог законодавства з питань митної справи: нові перевірки не починаються, а початі перевірки зупиняються; акти, довідки та податкові-повідомлення рішення не надсилаються. Одночасно з цим зупиняється перебіг строків для проведення перевірок.
Інші заплановані зміни в оподаткуванні суб'єктів господарювання, пов'язаних економічними зв'язками з державою - агресором
1 квітня 2022 року прийнято за основу Законопроект №7232 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування суб'єктів господарювання, пов'язаних економічними зв'язками з державою - агресором», відповідно до якого пропонується, що суб'єкт господарювання, пов'язаний економічними зв'язками з державою-агресором, буде сплачувати податки за податковою ставкою з коефіцієнтом 1.5.
Коефіцієнт пропонується застосовувати до наступних податків:
-
податок на прибуток підприємств (крім податків на репатріацію доходів);
-
екологічний податок;
-
рентна плата; та
-
податок на майно.
Суб’єктами господарювання, пов’язаними економічними зв'язками з державою-агресором, пропонується визнавати юридичних осіб-резидентів України:
-
засновником або кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких прямо або опосередковано є держава-агресор або резидент держави-агресора;
-
які отримують дохід у будь-якій формі з джерелом походження з держави-агресора, здійснюють операційну, фінансову або інвестиційну діяльність, яка призводить чи може призвести у майбутньому до отримання доходу у будь-якій формі з джерелом походженням з держави-агресора або які прямо або опосередковано мають частку або іншу участь у юридичній особі – резиденті України чи іноземній юридичній компанії, організації – нерезиденті України, яка в свою чергу отримує дохід з джерелом походження з держави-агресора чи здійснює операційну, фінансову або інвестиційну діяльність, яка призводить чи може призвести у майбутньому до отримання доходу з джерелом походженням з держави агресора, або які входять до структури (мережі) компаній, до якої також входять резиденти держави-агресора, або мають фінансові зобов’язання перед резидентами держави-агресора чи такі зобов’язання є у резидентів держави-агресора перед юридичними особами-резидентами України, або які забезпечують економічну підтримку держави-агресора;
-
які є учасниками міжнародної групи компаній, якщо материнська компанія або будь-який інший учасник такої міжнародної групи компаній отримує дохід з джерелом походження з держави-агресора, здійснює операційну, фінансову або інвестиційну діяльність, яка призводить або може призвести у майбутньому до отримання доходу з джерелом походження з держави агресора, або якщо у материнської компанії або іншого учасника міжнародної групи компаній є фінансові зобов’язання перед резидентами держави-агресора чи такі зобов’язання є у резидентів держави-агресора перед учасниками міжнародної групи компаній, або якщо материнська компанія або будь-який інший учасник міжнародної групи компаній забезпечують економічну підтримку держави-агресора.
При цьому окремі суб’єкти господарювання що пов’язані економічними зв'язками з державою-агресором можуть звільнятися від застосування підвищеного коефіцієнту у разі, якщо їх діяльність має соціальне, гуманітарне чи економічне значення для України. Перелік критеріїв для надання звільнення буде встановлюватися Кабінетом Міністрів України.
Наразі Законопроект №7232 очікує на розгляд Верховною Радою України у другому читанні.
Партнер, керівник практики податкового та митного права