Логістика та релокація
2.08.2022
Воєнний стан встановлює як певні особливості юридичного характеру щодо руху транспортних засобів, так і фактичні обмеження, пов’язані з руйнуванням інфраструктури чи обороною від диверсійних груп та інших наступальних дій ворога. Положення Постанови КМУ №1455 від 29 грудня 2021 року уповноважують посадових осіб ЗСУ, поліції, Нацгвардії та Держприкордонслужби проводити огляд, тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів, багажу та вантажів. Крім того, вантажі (товари) підлягають контролю на в’їзді до (виїзді з) блокпостів. Кількість таких блокпостів з 24 лютого цього року хаотично зростала впродовж декількох тижнів, і майже у кожному населеному пункті здійснювалась перевірка транспорту, що уповільнювало рух. За інформацією МВС, з середини березня оптимізовано кількість блокпостів - з 1 500 до 1 0001.
Окрім спланованих та юридично передбачених обмежень, розташування сил ворога, невибірковість цілей для їхніх атак та актуальна ситуація в зоні бойових дій може змусити владу вжити негайних додаткових заходів щодо логістичних питань. .Рекомендуємо приділяти багато уваги плануванню маршруту, уникати або, принаймні, мінімізувати проїзд небезпечними ділянками – комунікуйте із військовою адміністрацією, зокрема, заздалегідь дбайте про перепустки для проїзду по ділянках з обмеженим рухом та під часкомендантської години. Життя важливіше за здоров’я, а здоров’я – важливіше за майно (яке може бути пошкоджене) чи прибуток (який може бути втрачено).
Крім того, з 1 серпня за рішенням Київської міської державної адміністрації зобовʼязано перевізників та наземний громадський транспорт зупинятися під час повітряної тривоги в безпечному місці згідно з Правилами дорожнього руху. Метрополітен, в свою чергу, не буде здійснювати перевезення наземними ділянками та закриватиме роботу станцій відкритого типу.
***
Підтримання армії та рівня життєзабезпечення цивільного населення є стратегічною задачею і кінцевою метою суб’єкта підприємництва під час загроз суверенітету України. Одним з варіантів нормалізації бізнесу є релокація до регіону, що надає більше переваг для розширення чи підтримання господарських операцій. Так, розміщення у зонах активних бойових дій чи навіть громадах із суворішою комендантською годиною накладає навантаження на конкурентоздатність: працівники змушені працювати обмежений час чи залишатися вдома, витрачають зусилля на рятувальні та охоронні заходи, виконують мобілізаційні завдання, керівники можуть відсторонятися від роботи. У зоні бойових дій додатково є ризики знищення чи захоплення активів – персоналу, виручки, транспорту, виробництва, офісів, складу тощо. Тому часткова чи повна релокація підприємства може бути вигіднішою:
-
Урядом оголошено програму тимчасового переміщення підприємств з постраждалих у безпечніші регіони в межах України. Обіцяно підтримку «безкоштовного» переїзду, підбору відповідних площ для розміщення виробництва, перевезення і розселення працівників після переїзду, добір працівників у місцях дислокації після переїзду, підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту – якщо підприємства мають на меті зберегти виробничі потужності та робочі місця.
-
Ряд експорторієнтованих компаній з України, наприклад, ІТ-індустрія та постачальники роздрібних товарів, поступово інтегрують свій ланцюжок доданої вартості за кордон. Це перенесення частини офісів, переміщення складів, технологічних процесів виробництва (пакування готової продукції тощо).
Обидві опції можуть доповнювати одна одну. Для цього потрібно подати онлайн заявку на переміщення, вказавши спеціалізацію підприємства, кількість працівників, можливості виробництва, потреби у виробничому приміщенні, сировині, розміщенні співробітників, а також спосіб транспортування.
Усі заявки розглядаються оперативно. Тривалість розгляду від 1 до 3 днів для підприємств, що мають першочергове значення для оборонного комплексу, життєдіяльності населення та підтримки економіки у воєнний час. Щодо інших підприємств (не пріоритетних) – заявки можуть розглядатися до 5 днів.
Жодних підстав у відмові щодо переміщення немає. Є першочерговість розгляду заявки, можливість демонтажу, наявність локації з необхідними умовами для роботи в регіонах, що приймають та черговість перевезення. Наразі здійснюється переміщення підприємств в один з дев’яти регіонів (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, Волинська та Рівненська області).
Переміщення підприємств здійснюється трьома способами: самостійно; силами АТ «Укрзалізниця»; силами АТ «Укрпошта». Вони забезпечують проходження блокпостів, оформлюють транспортні накладні та інші документи, що дають можливість компенсувати підприємству витрати на транспортування. Також залучаються в якості субпідрядників інші перевізники в залежності від потреб підприємства.
Допомогти в переміщенні підприємства й налагодженні бізнесу на новому місці допомагають і міжнародні програми релокації, до яких підприємці можуть звертатися одночасно з поданням заявки на державну програму підтримки. Зокрема, наразі допомагають дві міжнародні програми. Одна фінансується американською агенцією USAID, друга – Програмою розвитку ООН (ПРООН). Кожна має своїх фахівців, які індивідуально працюють з керівниками субʼєктів господарювання, вивчають потреби, оцінюють наявні можливості, розробляють бізнес-плани, допомагають поновити роботу на новому місці.
Станом на 15 липня за програмою релокації в безпечні регіони було переміщено загалом 678 підприємств, і 68% із них (467 підприємств) уже відновили свою роботу.
Щодо переміщення бізнесу закордон, то фізичне переміщення обладнання та технологій до сусідніх із Україною економічних утворень - країн ЄС, Молдови, Туреччини чи Грузії не ускладнилося порівняно із часом до військового стану. Навпаки, переміщення українських працівників та транспортних засобів до ЄС спростилося: кожен українець зараз може перетнути кордон та почати працювати в будь-якій компанії строком до 18 місяців із подальшим подовженням на загальний строк до 36 місяців. Дозволи на працевлаштування не вимагаються, за винятком адміністративних повідомлень до відповідних органів та отримання тимчасового захисту в країні перебування. Проте слід пам’ятати, що роботу дозволено лише в країні реєстрації, робота в іншій державі-членкині ЄС чи ЄЕЗ не допускається, навіть дистанційна (онлайн).
Корисні посилання: