top of page

Правосуддя в умовах воєнного стану

18.01.2023

 

Конституційне право на судовий захист не підлягає обмеженню в умовах воєнного стану. Водночас, окремі суди, з врахуванням реальної поточної обстановки в регіоні, можуть встановлювати особливі режими роботи, зокрема: 

 

  • оперативно та тимчасово зупиняти розгляд справ у відкритих судових засіданнях, до усунення обставин, які зумовлюють загрозу безпеці; 

  • обмежувати приймання вхідної кореспонденції; 

  • відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи; 

  • розглядати справи, які не є невідкладними, лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження. 

 

Допускається тимчасове зменшення працівників судів та суддів, які можуть здійснювати свої повноваження. Можлива зміна територіальної підсудності судових справ та передача до найбільш територіально наближеного суду (наразі це загальні суди Київської, Житомирської, Харківської, Чернігівської, Донецької, Луганської (включно з апеляційним судом), Херсонської (включно з апеляційним судом), Запорізької областей). 

 

Рада суддів України рекомендувала виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану. 

 

Вважати за неможливе відкладення судових засідань, на яких має розглядатись питання про обрання або продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою. У цих випадках суд (слідчий суддя) діє на підставі положень чинного кримінального процесуального законодавства. Також розширенні деякі повноваження керівника відповідної прокуратури та передані деякі повноваження слідчого судді щодо забезпечення проведення досудового розслідування, продовження строків, а також обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб по визначених статтях, тісно пов’язаних зі скоєнням військових злочинів. 

 

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. 

Для отримання актуальної інформації щодо діяльності як судової системи України загалом, так і окремих судів рекомендуємо перевіряти оновлення на сайті Судова влада України. Здійснення правосуддя перебуває у стані динамічних змін. 

 

Ми також рекомендуємо здійснити копіювання матеріалів ваших судових справ для забезпечення можливості відновлення судового провадження у випадку його втрати. 

GD1_3264_1__2_-removebg-preview.png

Олександр Оніщенко 

Партнер, керівник практики вирішення судових спорів

bottom of page