top of page

Функціонування судів в окупованих

або обстріляних громадах

14.03.2022

 

Як відомо, Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан. Це, за принципом доміно, потягнуло за собою певні зміни у всіх сферах життєдіяльності країни. Система правосуддя, в свою чергу, не стала виключенням.

Нагадаємо, що, відповідно до статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», забороняється скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства. Окрім цього, у разі неможливості здійснювати правосуддя, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

3 березня, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни підсудності судів». Зокрема, цим законом передбачено, що у зв’язку із військовими діями, робота суду може бути припинена з одночасним визначенням іншого суду.

Згодом, 6 березня, Розпорядженням Верховного Суду № 1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану»[1] було змінено територіальну підсудність справ в регіонах, де стало неможливим продовжувати здійснення правосуддя. Відтак, для прикладу, справи, підсудні Херсонському апеляційному суду, наразі розглядатимуться Дніпровським апеляційним судом.

В наступні декілька днів, Верховним Судом було прийнято низку тотожних розпоряджень [2], якими було впроваджено нові зміни щодо територіальної підсудності судових справ. З моменту введення воєнного стану на території України до сьогодні, такі зміни вже зачепили діяльність 99 судів. Відстежувати інформацію щодо подальшої зміни територіальної підсудності справ в Україні можна на офіційному сайті Верховного Суду (в розділі «Прес-Центр», підрозділі «Новини»)[3].

Слідом за цим, 13 березня, Верховний Суд опублікував свої Рекомендації судам першої та апеляційної інстанції на випадок захоплення населеного пункту та/або суду чи безпосередньої загрози його захоплення [4]. Зазначені рекомендації передбачають певні превентивні та захисні заходи, які мають бути реалізовані у випадку об’єктивної загрози захоплення суду, зокрема:

- Якщо це можливо, необхідно вивезти судові справи, в першу чергу – найбільш важливі справи (наприклад, провадження щодо особливо тяжких злочинів, матеріали кримінальних проваджень, у яких особа тримається під вартою тощо).

- Документи, які містять державну таємницю, потрібно знищити.

- Вміст серверів необхідно скопіювати на переносні носії та вивезти, якщо це можливо.

- Перед залишенням приміщення суду, необхідно унеможливити доступ із технічних засобів суду до Єдиного реєстру судових рішень.

- Вивезені справи та вміст серверів потрібно передати до суду, якому визначено підсудність замість суду, діяльність якого припинено.

Такі рекомендації, вочевидь, мають певний зв'язок з досвідом 2014 року. Нагадаємо, що після передачі підсудності окремих судів окупованих територій, вони припинили функціонувати як суди України. Архіви таких судів вивезти з окупованої території ніхто не намагався, оскільки це було би небезпечно для життя працівників суду. Поточні провадження з окупованих територій ніхто не передавав [5].

Введення воєнного стану та російська збройна агресія проти України внесли свої корективи не лише в територіальну підсудність справ, а також - в певні процесуальні аспекти розгляду всіх справ.

 

Так, 2 березня, Рада Суддів України опублікувала Рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану [6], зокрема:

- Рішенням зборів суддів необхідно визначити особливості роботи суду. У разі неможливості скликати та провести збори (в тому числі і дистанційно) – таке рішення може бути ухвалено

головою суду одноосібно. При прийнятті рішення щодо умов роботи суду у воєнний час, потрібно керуватись реальною поточною обстановкою, що склалась в регіоні.

- Усіх працівників, по можливості, необхідно перевести на дистанційну роботу. При цьому, певна кількість осіб повинна знаходитися у приміщенні суду впродовж робочого дня.

- Необхідно роз’яснювати громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв’язку із воєнними діями та можливість розгляду справ в режимі відеоконференції. Відповідно, рекомендується, по можливості, відкладати розгляд справ та знімати їх з розгляду (за винятком невідкладних судових розглядів).

- Справи, які не є невідкладними, потрібно розглядати лише за наявності письмової згоди на це всіх учасників судового провадження.

- Cуди повинні зосередитись виключно на проведенні невідкладних судових розглядів (як-от, взяття під варту, продовження строків тримання під вартою).

- Рекомендується виважено підходити до питань, пов’язаних з поверненням процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення строків, а також - продовжувати відповідні строки, щонайменше, до закінчення воєнного стану.

- Допускати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів, якщо такий учасник за об’єктивних обставин не може брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою технічних засобів, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України.

- Якщо справа розглядається колегіально і колегія суддів не може зібратись в одному приміщенні, допускається розгляд справ з різних приміщень судів, в тому числі з використанням власних технічних засобів.

Інформацію про особливості роботи конкретного суду можна знайти на його офіційному сайті (в розділі «Прес-Центр», підрозділі «Новини»). Наприклад, актуальну інформацію щодо роботи Господарського суду Київської області можна знайти за посиланням https://ko.arbitr.gov.ua/sud5012/pres-centr/news/.

 

Окрім цього, 3 березня, Верховний Суд підготував Інформаційний лист № 1/0/2-22 Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану [7]. Серед найважливішого, у разі неможливості виконання слідчим суддею певних повноважень, прокурор, в конкретних випадках, може здійснювати такі повноваження самостійно (як-от, щодо надання дозволу на обшук, проведення негласної слідчої (розшукової) дії).

[1]https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/war/Rozp_06_03_2022.pdf

[2]https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/Rozp_08_03_2022.pdf

https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/war/Rozp_10_03_2022_1.pdf

https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/war/Rozp_12_03_2022.pdf

[3]https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/

[4]file:///C:/Users/oksana.riabinina/Downloads/MSL/Integrites%20Home/Recomendatsii.pdf

[5]https://court.gov.ua/userfiles/zvit_sp_sud.pdf

[6]http://rsu.gov.ua/ua/news/usim-sudam-ukraini-rsu-opublikuvala-rekomendacii-sodo-rooti-sudiv-v-umovah-voennogo-stanu

[7]https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/war/Inform_lyst_2022_03_03.pdf

GD1_3264_1__2_-removebg-preview.png

Олександр Оніщенко 

Партнер, керівник практики вирішення судових спорів

bottom of page