top of page

Форс-мажор та зобов'язання

по договору

27.07.2022

 

24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала військову агресію проти України. Це стало підставою для введення воєнного стану на території України з 24 лютого 2022 року, з подальшим продовженням до 23 серпня 2022 року. 

 

Військова агресія Російської Федерації та/або її наслідки на території України прямо чи опосередковано можуть впливати на можливість сторони по договору (у т.ч. по зовнішньо-економічному контракту) виконувати свої договірні зобов'язання перед контрагентами. 

 

Розглянемо відповіді на ключові питання щодо форс-мажору, а також важливі рекомендації: 

 

Чи є військова агресія Російської Федерації проти України форс-мажорною обставиною? 

  

Так. 

 

28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України (ТПП України) відступила від стандартного порядку засвідчення форс-мажорних обставин шляхом видання сертифікатів індивідуально та видала загальний офіційний лист, яким засвідчила як форс-мажорні обставини: військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".  

 

ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами, зокрема, для сторін договору, якщо виконання зобов'язань по договору стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин. 

 

Лист ТПП України на українській мові та англійській мові доступний на веб-сайті ТПП України.   

 

Як використовувати лист ТПП України та чи необхідно додатково звертатись до ТПП України / уповноважених нею регіональних ТПП для отримання сертифікату? 

 

Дане питання залежить від ситуації. 

 

Лист ТПП України: 

 

  • може бути використаний всіма, кого він стосується; 

  • дозволяє стороні по договору не звертатись до ТПП України / уповноважених нею регіональних ТПП для отримання сертифікату щодо засвідчення форс-мажорних обставин по конкретному договору, поки діє воєнний стан в Україні; 

  • при цьому, не є індивідуальним підтвердження наявності форс-мажору по конкретному контракту, а скоріш є загальним роз'ясненням. 

 

Тому сторона, яка не має об'єктивної можливості з 24 лютого 2022 року виконати свої зобов'язання за договором, має повідомити про це контрагента та долучити загальний лист ТПП України. 

 

Якщо контрагент за договором заперечуватиме, що військова агресія та/або її наслідки на території України перешкоджають виконанню договірних зобов'язань, тоді після скасування / припинення воєнного стану варто звернутись до ТПП України за отриманням сертифікату щодо засвідчення форс-мажорних обставин за конкретним договором, попередньо зібравши підтверджуючі докази (див. Рекомендації нижче). 

 

Чи є військова агресія Російської Федерації проти України форс-мажорною обставиною для кожного договору?  

 

Ні. 

 

Військова агресія Російської Федерації проти України та її наслідки не може бути форс-мажором для кожного договору. Це поясняються тим, що активні військові дії відбуваються не на всій території України, а введення воєнного стану наразі не спричинило значного обмеження прав і свобод. Крім того, ці обставини не унеможливлюють виконання всіх без винятків договірних зобовязань. 

 

Для визначення, що договірні зобов'язання виконати неможливо (саме "неможливо", а не "важко" чи "невигідно"), сторона має оцінити які конкретні події під час війни не дозволяють виконувати власні зобов'язання. Головна умова – наявність причинно-наслідкового зв'язку між війною та неможливістю виконати договір постраждалою стороною.  

 

Неможливість виконання має бути викликана незалежними від сторони договору подіями. Якщо неможливість пов'язана з діями чи бездіяльністю сторони, то така подія не є форс-мажором. 

 

Обставини, які а загальним правилом не вважаються форс-мажорними: фінансова й економічна криза, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недотримання / порушення своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку необхідних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо. 

 

В цьому контексті розглянемо три можливі варіанти: 

 

  • виконання договірного зобов'язання стало тимчасово неможливим;   

  • виконання договірного зобов'язання стало повністю неможливим; 

  • виконання договірного зобов'язання є можливим (навіть якщо для цього необхідні додаткові фінанси чи інші зусилля). 

 

Приклади.  

(1) Сторона тимчасово не може виконати своє зобов'язання по доставці товару у населений пункт, який певний період часу перебуває в облозі окупантом, через порушення логістичного ланцюга. 

 

(2) Сторона зовсім не може виконати своє зобов'язання, якщо в результаті бойових дій знищено предмет договору, який не можна замінити іншим, або знищено фабрику, на якій мав бути виготовлений товар. 

 

(3) Сторона не може виконати свої зобов'язання з оплати товару через відсутність у неї повної суми коштів через ситуацію в Україні. 

 

Чи звільняє наявність форс-мажорної обставини від виконання договірних зобов'язань? 

 

Ні. 

 

Загалом форс-мажорна обставина не дозволяє стороні договору уникнути виконання своїх зобов'язань після того, як дія такої обставини закінчилась. Форс-мажорні обставини дозволяють відтермінувати зобов'язання або звільнити сторону від відповідальності за їх неналежне виконання (оплата пені, неустойки, тощо). Також, форс-мажор може стати підставою для внесення змін до договору або його розірвання.  

 

Договором можуть бути передбачені й інші наслідки форс-мажору (наприклад, тривала дія форс-мажорних обставин може надавати стороні право розірвати договір в односторонньому порядку, або навпаки, покладати на сторону договору додаткові зобов'язання, як от знайти нового контрагента, замінити товар, тощо). 

 

Рекомендації для сторін, якщо: 

 

  • війна та її наслідки вплинули на можливість виконувати власні договірні зобов'язання; 

  • контрагент по договору недобросовісно посилається на війну та її наслідки як на форс-мажор. 

 

Алгоритм дій в обох випадках практично однаковий. 

 

Перевірте всі діючі договори та виокреміть ті зобов'язання: 

 

  • строк виконання яких настав після 24 лютого 2022 року, та 

  • які неможливо виконати через війну та її наслідки.  

 

2. Перевірте формулювання положень про форс-мажор у договорі: 

 

  • які саме обставини туди входять? 

  • який "стандарт" впливу обставини на виконання зобов'язання – тільки неможливість виконання чи й інші випадки? 

  • чи потрібно отримувати підтвердження настання форс-мажорних обставин і де? 

  • в які терміни і як саме потрібно сповістити контрагента?  

  • які наслідки заяви про форс-мажор? 

 

3. Перевірте застосовне право, оскільки воно може доповнювати договірні положення про форс-мажор: 

 

  • якщо до договору застосовується українське право, крім договірних положень про форс-мажор, проаналізуйте положення ст. 141 Закону "Про торгово-промислові палати" (що включає війну, військові події, тощо як форс-мажор), а також положення ст. 617 Цивільного Кодексу України і ст. 218 Господарського Кодексу України. 

  • якщо застосовується право іноземної держави (переважно для ЗЕД контрактів), то варто перевірити дефолтні положення застосовного права щодо форс-мажору (якщо вони є), а також особливості застосування даного інституту у відповідній правовій системі.  

  • якщо застосовні міжнародні інструменти, наприклад, Віденська конвенція 1980, Принципи УНІДРУА, варто перевірити їх положення і співвіднести їх з договірними. 

 

4. Перевірте наслідки повідомлення / неповідомлення про форс-мажорну обставину, зокрема: 

 

  • чи встановлений максимальний термін дії форс-мажорних обставин? 

  • чи не спричинить заява про форс-мажор припинення договору? 

  • чи не спричинить заява про форс-мажор за одним договором негативних наслідків для інших, пов'язаних із ним договорів (наприклад, в рамках одного проекту або ланцюжка договорів)? 

  • чи повинні Ви повідомляти про заяву про форс-мажор іншим контрагентам (наприклад, страховій компанії або банку)? 

  • які наслідки неповідомлення або повідомлення після встановленого терміну? 

 

5. Невідкладно зверніться до контрагента, повідомте про форс-мажорну обставину та обґрунтуйте (тимчасову) неможливість виконання договірних зобов'язань.   

 

Без поважних причин терміни і порядок повідомлення про форс-мажорну обставину порушити не можна, інакше можна втратити право на форс-мажор. 

 

Якщо є можливість, надішліть повідомлення у спосіб, передбачений договором. Але якщо в умовах воєнного стану такий спосіб є тимчасово недоступним, можна скористатись іншим надійним способом, який дозволяє зафіксувати здійснення відправлення: електронною поштою, СМС-повідомленням або за допомогою месенджерів на адресу директора (іншої уповноваженої особи) із поясненням причин відступлення від передбаченого договором способу.  

 

Друга сторона має право вимагати надати докази настання форс-мажору. 

 

6. Збирайте докази, які будуть підтверджувати неможливість виконання Вами конкретних договірних зобов'язань через війну та її наслідки в Україні. Такими доказами можуть бути: публікації в ЗМІ, листи від інших контрагентів, підтвердження наявності форс-мажорних обставин від компетентного органу (зазначеного в договорі). Важливо також зафіксувати неможливість виконання договірних зобов'язань у внутрішніх документах компанії (наприклад, наказах). Всі ці докази можуть згодом мати велике значення під час кваліфікації певної обставини як форс-мажорної.  

 

7. Будьте вкрай обережні в комунікаціях з Вашим контрагентом. Фіксуйте максимум комунікацій у письмовій формі і записуйте розмови (з відповідним попередженням про записи). Це все може мати величезне значення для вирішення спору, якщо до цього дійде. А якщо Ви в процесі комунікації домовитеся про внесення змін до контракту або його розірвання, така фіксація спростить подальше оформлення домовленостей. 

 

8. Перевірте Вашу страховку. Як правило, війна є виключенням. Однак, деякі страховики на випадок військових дій надають окремі страхові продукти (наприклад, страхують політичні ризики). Компаніям, які мають страховий поліс, настійно рекомендується в нього зазирнути. І якщо така подія все ж є страховим випадком, варто негайно повідомити страхову компанію, вжити інші передбачені полісом кроки для того, щоб зберегти право на отримання страхового відшкодування.   

  

9. Будьте уважними, укладаючи нові контракти після 24 лютого 2022 року. За загальним правилом, обставини, які існують або які можна передбачити на момент укладення контракту, не є форс-мажором. 

 

Якщо Ваш контрагент недобросовісно посилається на форс-мажор для обґрунтування невиконання своїх зобов'язань, користуйтесь рекомендаціями вище. 

Olena.png

Партнер, керівник практики міжнародного арбітражу

bottom of page