top of page

Обмеження на експорт та імпорт

29.03.2022

 

Експорт

 

В умовах воєнного стану КМУ доповнив перелік сільськогосподарських товарів, експорт яких забороняється та експорт яких підлягає ліцензуванню1. Вказані правила діятимуть з 6 березня по 31 грудня 2022 року та є необхідними задля попередження гуманітарної кризи, стабільності ринку та задоволення потреб населення критичними продовольчими товарами – уряд діяв аналогічно до протиепідемічних антикризових заходів у 2020-му році. Зокрема, повністю заборонено експорт таких харчових товарів: овес, просо, гречку, цукор, сіль, жито, велику рогату худобу, м'ясо та субпродукти з великої рогатої худоби. Запроваджено декларативне ліцензування (Мінекономіки зобов’язано безоплатно видати ліцензії протягом доби) експорту: пшениці і сумішей пшениці та жита (меслин), кукурудзи, м’яса курей свійських, яєць кур свійських, олії соняшникової. 

Крім того, практично заморожено ринок природного газу, оскільки заборонило учасникам ринку експортувати природний газ із митної території нашої держави та газу, що зберігається у підземних газосховищах України в режимі «митний склад». Таким чином, фактично відбулася експропріація газу, накопиченого для зимового періоду українськими та іноземними компаніями, який призначався для ринків Енергетичного Співтовариства. 

Електроенергія, також, ані експортується, ані імпортується: ринок працює в автономному режимі з початку воєнного стану (в однозонному режимі без «бурштинського енергоострова») та система готується до дострокової синхронізації із ENTSOe – за заявою Міністра енергетики, можливо до 15.03.2022. При цьому слід пам’ятати, що ОЕС України працює разом із Молдовою, а в останній значна частина генерації належить російським особам. Після приєднання, якнайшвидше, ОЕС і далі працюватиме в аварійному режимі, особливо зважаючи втрату контролю над деякими ключовими активами генерації, систем передачі та розподілу. 

Імпортні операції відбуваються за спеціальним дозволом за поданням КМ України. Винятком, і то досить широким, є товари критичного імпорту: перелік відповідних товарів запроваджено 24 лютого Постановою № 153 (з подальшими доповненнями),  для закупівлі яких НБУ дозволяє купувати валюту. До такого переліку включено предмети тактичного захисту, вибухові речовини та складові, холодна зброя, медикаменти, медичні прилади та пристрої, напівпровідники, паливо та енергоносії, більшість груп продуктів харчування та складових, вироби з паперу, засоби захисту рослин та насіннєвий матеріал, електрогенераторні установки, хімічні луги та кислоти, швацький матеріал з бавовни та штапелю, тепловізори, апаратура для відео- та звукозапису, добрива, сільгосптехніка, сировина для виробництва товарів легкої промисловості тощо. Імовірно, список товарів критичного імпорту буде й надалі розширюватися.  

На жаль, роботи та послуги не входять до критичного імпорту, що робить неможливим оплату програмних продуктів, телекомунікацій, транспортних чи юридичних послуг, не кажучи вже про ремонтні та будівельні роботи, важливі як для інфраструктурного, так і оборонного сектора; таким чином, значна частина економіки може істотно страждати вже найближчим часом, якщо в плани уряду не входить поступове розширення зовнішньоекономічної діяльності в мобілізаційній економіці. 

 

Митне оформлення товарів

 

КМУ прийняв Постанову від 09.03.2022 року № 236, згідно з якою окрім можливості здійснити митне оформлення безпосередньо на кордоні або у будь-якому митному органі за загальною процедурою, декларанти зможуть скористатися спрощеним варіантом митного оформлення за попередньою митною декларацією без доставки товарів до термінального комплексу митниці. 

Також митні органи зможуть відстрочувати сплату митних платежів для лікарських засобів, медичних виробів, деяких продуктів харчування (м'ясо, риба, овочі, молочна продукція тощо), товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю відповідно до постанови КМУ від 20.11.2003 року № 1807, а також товарів критичного імпорту, перелік яких затверджено постановою КМУ від 24.02.2022 року № 153. Щоб оформити відтермінування сплати мита за цими товарами, платник податків має подати відповідну письмову заяву разом із митною декларацією. Уряд закликає не зловживати такими пільгами та за можливості сплачувати митні платежі до Держбюджету.  

Внутрішній ринок

 

Торгівлю практично жодним чином не обмежено, за винятком алкогольних напоїв (штраф за порушення від 6 800 до 13 600 грн.) та контролю за поширенням певних даних про оборону у засобах масової інформації. Очевидно, що  в частині робочого часу на операції істотним чином впливає комендантська година. Пам’ятаймо, що в період війни, вкрай важливим є обіг коштів та максимальна підтримка підприємництва як джерела фінансування сектору оборони, забезпечення інфраструктури, підтримки життєдіяльності цивільного населення, надання медичних та освітніх послуг тощо.  

Також урядом превентивно запроваджено контроль цін на деякі товари, в тому числі ті, які й далі експортують: борошно пшеничне, макаронні вироби, батон, хліб, крупа гречана, крупа вівсяна, свинина, яловичина, птиця (тушки курячі), молоко, масло вершкове, сметана, яйця курячі, олія соняшникова, цукор кристалічний, капуста білокачанна, цибуля ріпчаста, буряк, морква, картопля, етанол (розчин 96%), нестероїдні протизапальні лікарські засоби вітчизняні, антибактеріальні лікарські засоби вітчизняні, бензин (марки А-92, А-95), дизельне пальне, газ скраплений для автомобілів2. Порушення вимог щодо цін тягне адміністративний штраф від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 – 34 000 грн.) або вилучення необґрунтовано отриманої виручки. 

На наш погляд, надмірне втручання у ціноутворення, та ще й органами, які не мають достатньої компетенції чи ресурсів для того - обласні військові адміністрації, Національна поліція, Держспоживслужба, Держлікслужба, Бюро економічної безпеки призведе до дискримінації та дефіциту товарів в легальному обігу. Водночас, такі повноваження можуть бути корисними для взаємодії із великими операторами - регіональними та національними мережами крамниць; на взаємовигідній основі, такі оператори продовжать встановлювати орієнтир роздрібної ціни для всіх територій своєї присутності. 

Погашення кредитів, т.ч. примусове. 25 лютого 2022 року НБУ затвердив Правила роботи банків у зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, відповідно до якої дозволив банкам не враховувати несплату за кредитами як прострочення протягом дії воєнного часу та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією. Відтак чимало банків (Приватбанк, Ощадбанк, Монобанк, Укргазбанк, Альфабанк та інші) запровадили кредитні канікули для фізичних осіб та підприємців: відтермінували сплату обов’язкових платежів та відсотків за кредитними коштами, відповідно, штрафи та пеня не нараховуватимуться за несвоєчасне виконання договору. Строк дії таких пільгових умов може різнитися, уточніть у своїх обслуговуючих банків. Варто також зазначити, що пільги не поширюються та уже наявні прострочення та борги, що виникли до початку війни, тому банки можуть стягувати відсотки та штрафи по таких кредитах.  

Видачу нових кредитів у банках припинено (слід сказати, що в період карантину з 2020 року ця діяльність не була надто великою, за винятком хіба іпотечного кредитування), але фізичні особи та бізнес-клієнти можуть і надалі користуватися кредитним лімітом по своїх поточних чи карткових рахунках.  

Комунальні послуги

 

Постановою Кабміну від 05.03.2022 № 206 з 24 лютого 2022 року і до скасування воєнного стану в Україні заборонено припинення чи зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати повністю чи частково. Заборонено й нарахування та стягнення штрафних санкцій за порушення платіжних зобов’язань. 

Мобільний зв’язок

 

Для розширення покриття, оператори зв’язку Київстар, Vodafone Україна та lifecell разом з Мінцифри, Держспецзв’язку, Нацкомісією з комунікацій та Асоціацією операторів зв'язку з 7 березня запустили національний роумінг. Насамперед він буде підключений в Харківській, Херсонській, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Кіровоградській, Миколаївській областях, а надалі на всій території України. 

Варто відзначити, що оператори мобільного зв’язку відкрили кредитні ліміти для населення: оплату їхніх послуг можна буде здійснити після фактичного такого ліміту та без комісійних. 

Евакуаційні залізничні перевезення. Укрзалізниця здійснює безкоштовні евакуаційні рейси з гарячих точок у напрямку заходу України та за кордон: Польща, Угорщина, Чехія, а також запустила безкоштовні перевезення гуманітарної допомоги у зворотному напрямку, на схід.  

Примітка. В Україні тривають обмеження, запроваджені з 2014 року щодо держави-агресора (РФ) та окупованих територій АР Крим та ОРДЛО: контроль за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення (в ОРДЛО) чи адміністративний кордон (АР Крим) відповідно до порядку, встановленому КМ України – в редакції 2019 року. В ОРДЛО та АР Крим не можна переміщати вантажі, крім гуманітарної допомоги, яку надано українськими та міжнародними організаціями. Жодних вантажів, крім особистих речей, не можна переміщати з окупованих територій. 

Проте до 2022 року, у тому числі під час воєнного стану у 2018 році (після збройної агресії РФ у районі Керченської протоки), торгівля з РФ не припинялася, хіба за винятком санкцій щодо сотень юридичних та фізичних осіб. Держави, проте, обмежували експорт/ імпорт деяких товарів (продовольчі товари, сільгосппродукція, одяг та лікарські засоби), але в енергетичній царині та металургії зберігалися великі обсяги операцій.  

Корисні посилання:

 

  • Наказ Міністерства енергетики України № 99 від 03.03.2022 року 

  • Постанова КМ України Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації № 1147 від 30.12.2015 р. 

  • Заява Міністра енергетики України

  • Постанова КМ України Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) №1548 від 25.12.1996 р. (зі змінами, внесеними Постановою КМ України №153 від 24.02.2022) 

 

Повідомлення від громадян щодо необґрунтованого підвищення цін із зазначенням максимально детальної інформації, а за можливості – відео чи фото, громадяни надсилають в Телеграм бот за посиланням: https://t.me/StopOverpriceBot або на електронну пошту: zvernennya@esbu.gov.ua 

bottom of page