top of page

Трудовий статус у разі
перебування в зоні конфлікту

26.07.2022

 

Законодавством України не передбачено спеціального правового статусу для найманих працівників, які перебувають у зоні бойових дій або на території, на якій запроваджено режим воєнного стану. На них і далі розповсюджується дія законодавства України про працю, з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" № 2136-ІХ від 15 березня 2022 року 

Заступник Міністра юстиції повідомляє, що виконання своїх трудових обов’язків на окупованій території не вважатиметься колабораціонізмом, якщо працівники не мають можливості покинути її та не вчиняють активні дії для захоплення територій і у тому числі співпрацюють з окупантом для отримання посад. 

Для працівників, які були призвані або вступили за контрактом на військову службу, передбачені певні трудові гарантії. Відповідно до частини 3 статті 119 Кодексу законів про працю України, роботодавець повинен зберігати місце роботи та посаду за наступними категоріями працівників: 

· призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; та 

· прийнятими на військову службу за контрактом (у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби). 

 

Такі гарантії зберігаються під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення. Особливий період діє в Україні з моменту оприлюднення Указу Президента України “Про часткову мобілізацію” № 303/2014 від 17 березня 2014 року і охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. 

Зазначені вище гарантії зберігаються також за працівниками, які отримали поранення та перебувають на лікуванні, або потрапили у полон чи були визнані безвісно відсутніми - на строк до дня, наступного за днем взяття особи на військовий облік після завершення таких обставин. 

Окрім цього, Державна служба України з питань праці повідомляє, що звільнити працівника, який не з’являється на роботі внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями, можна тільки за наявності відповідної заяви працівника про звільнення. Звільнення за прогул без поважної причини в такій ситуації недопустиме, але і зберігати за таким працівником середній заробіток не потрібно.  

Якщо працівник не матиме змоги виконувати свою роботу дистанційно, йому може бути надана оплачувана відпустка, або відпустка без збереження заробітної плати без обмеження її строку, або трудовий договір з таким працівником може бути призупинений. 

Корисні посилання: 

DSC_0133-removebg-preview_edited.png

Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, трудового права, комплаєнсу 

bottom of page